Romanian Project Community
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce este SA:MP si cum il instalez?

3 participanți

In jos

Ce este SA:MP si cum il instalez? Empty Ce este SA:MP si cum il instalez?

Mesaj Scris de Andy. Sam Feb 09, 2013 7:20 am

SA:MP este varianta Multiplayer pentru Grand Theft Auto: San Andreas. SA:MP vine de la renumitul San Andreas:Multiplayer si poate fi gasit pe site-ul oficial, mai exact pe www.sa-mp.com/download.php . Pentru a juca Multiplayer, ai nevoie de:
1. Internet functionabil;
2. GTA San Andreas functionabil, instalat in calculator;
3. SA:MP instalat in folder-ul cu GTA San Andreas;
4. Firewall pentru permiterea jucarii atat pe varianta Multiplayer, cat si cea pe Singleplayer.

Cum instalam SA:MP?

1. Accesati site-ul specificat mai sus, mai exact: www.sa-mp.com/download.php . Dupa poza de mai jos, puteti vedea ca aveti de ales intre 4 variante de download. Astfel, o puteti alege pe fiecare dintre acestea, dar eu o aleg pe prima in caz de esecuri, adica pe ,,SA-MP 0.3x Client Mirror by gta-sa-mp.de forums";

Ce este SA:MP si cum il instalez? D8gzQhP

2. Dupa aceea, se va downloada automat dupa site-ul specific. Da-ti dublu click pe aceasta sau un click daca il luati direct din Google Chrome. Va aparea un ,,submeniu" cu ,,License Agreement". Dupa cum stiti, sau poate nu, va trebui sa apasati ,,I Agree" pentru a continua instalarea, ca in poza de mai jos;

Ce este SA:MP si cum il instalez? IVdHDYj

3. Acum, cer foarte mare atentie, deoarece este cel mai important pas de realizat. Alegeti folder-ul unde este instalat GTA San Andreas-ul si nu altul, apasand pe butonul ,,Browse". Eu am ales A:\GTA San Andreas\, ca in poza de mai jos. Voi alegeti unde il aveti instalat, nu ca mine, daca nu e exact ca in imagine. Dupa ce a-ti terminat, apasati pe ,,Install", iar instalarea va incepe, durand maxim 5-10 secunde sau chiar mai putin;

Ce este SA:MP si cum il instalez? LicGpky

4. Instalarea este complet finalizata. Va trebui sa va apara ca in poza de mai jos. Apasati pe ,,Finish" pentru a trece la pasul urmator;

Ce este SA:MP si cum il instalez? 5dbVCre

5. Acum, intrebarea cea mai frecventa este de unde il deschidem si cum functioneaza? Pai, in primul rand, intrati in folder-ul unde aveti instalat GTA San Andreas-ul si da-ti click pe executabilul (.exe) numit ,,samp" care se afla putin mai in josul folder-ului, ca in imaginea de mai jos;

Ce este SA:MP si cum il instalez? IAnKvIv

6. Acum, va voi explica cum sa gasiti si sa intrati pe un oarecare server. Pai, in primul rand, sus, in centru, scrie ,,Name". Acolo, in spatiul alb, sunteti rugati sa va tastati numele dumneavoastra/nick-ul (porecla) dumneavoastra. Pentru a juca pe server-ul nostru, este necesar sa va puneti un nume RolePlay, pentru mai multe cititi ,,Regulament SA:MP", ca de exemplu: Bob_Thompson. Apoi, in coltul din stanga sus, apare intr-un patrat mic si portocaliu un ,,v" in forma de OK sau vazut. Da-ti click pe el si va aparea o mica fereastra, ca in imaginea de mai jos. In spatiul alb, este necesar sa scrieti IP-ul server-ului nostru: server.romanian-project.ro:7777 . Apoi, apasati OK, iar server-ul va aparea pe lista mare, unde poti pune tot felul de servere. Pentru a intra pe acesta dai dublu click pe el, aparand o mica fereastra, ca in poza de mai jos. Sunt 3 variante: ,,Connect", ,,Save" si ,,Cancel". Voi sunteti nevoiti sa o alegeti pe prima, adica pe cea cu ,,Connect", deoarece celelalte nu va intereseaza. Daca doriti sa va jucati pe alte servere, sunt jos de tot, in centru, 3 submeniuri: ,,Favorites", adica cea unde sunteti in prezent, ,,Internet, unde se gasesc toate serverele deschise din lume si ,,Hosted", adica cele hostate sau cele care sunt non-stop online. Da-ti click pe a treia varianta, adica pe cea cu ,,Hosted", ca sa va jucati nelimitat. Astfel, va aparea o lista enorma de servere hostate, daca asteptati cel putin 30 secunde sa se incarce toata lista. Apoi, daca vreti sa va jucati pe cele mai populate servere, sus, sub ,,Name" sunt alte submeniuri, precum: ,,Hostname"; ,,Players"; ,,Ping"; ,,Mode" si ,,Map". Da-ti click pe a doua varianta, adica pe cea cu ,,Players", ca in poza de mai jos.

Ce este SA:MP si cum il instalez? M9icg4K

Ce este SA:MP si cum il instalez? WosLYMn

Ce este SA:MP si cum il instalez? 48lknKW


Exclamation Tutorialul este protejat, orice reproducere, stocare sau copiere al tutorialului duce la pedepsirea faptei conform legii. ©


Ultima editare efectuata de catre Andy. in Sam Feb 09, 2013 9:50 am, editata de 4 ori
Andy.
Andy.
Administrator
Administrator

Mesaje : 90
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/02/2013
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce este SA:MP si cum il instalez? Empty Re: Ce este SA:MP si cum il instalez?

Mesaj Scris de .exe Sam Feb 09, 2013 8:33 am

Foarte bun , felicitari.
.exe
.exe
Fondator
Fondator

Mesaje : 96
Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/01/2013
Localizare : burning cow

Sus In jos

Ce este SA:MP si cum il instalez? Empty Re: Ce este SA:MP si cum il instalez?

Mesaj Scris de Raffaello Dum Feb 10, 2013 12:46 am

felicitari pentru munca depusa.

# incearca sa editezi unele poze ( apare adresa unui alt server de rp din Romania )

# ma bucur ca ai prins in poza fascinantele 10 servere ale Rusiei cu 1000 jucatori fiecare Laughing
Raffaello
Raffaello
Fondator
Fondator

Mesaje : 73
Reputatie : 5
Data de inscriere : 30/01/2013

https://romanian-project.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce este SA:MP si cum il instalez? Empty Re: Ce este SA:MP si cum il instalez?

Mesaj Scris de Andy. Dum Feb 10, 2013 2:17 am

Multumesc tuturor, voi incerca sa editez, dar imi trebuie un program special ca sa nu se mai vada scrisul... bounce
Andy.
Andy.
Administrator
Administrator

Mesaje : 90
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/02/2013
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce este SA:MP si cum il instalez? Empty Re: Ce este SA:MP si cum il instalez?

Mesaj Scris de .exe Dum Feb 10, 2013 2:31 am

Poti face asta si cu paint, nu conteaza cum se vede Smile
.exe
.exe
Fondator
Fondator

Mesaje : 96
Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/01/2013
Localizare : burning cow

Sus In jos

Ce este SA:MP si cum il instalez? Empty Re: Ce este SA:MP si cum il instalez?

Mesaj Scris de Andy. Dum Feb 17, 2013 2:20 am

Nu ma pricep foarte bine in paint, scuze. bounce
Andy.
Andy.
Administrator
Administrator

Mesaje : 90
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/02/2013
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce este SA:MP si cum il instalez? Empty Re: Ce este SA:MP si cum il instalez?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum